Misja i historia

We Serve – My Pomagamy

Hasłem Lionów na całym świecie jest We Serve, co oznacza bezinteresowną pomoc potrzebującym.

Misja Lions Clubs International to rozwijanie i umacnianie wśród ludzi wrażliwości na potrzeby innych poprzez dobrowolne działania na rzecz lokalnych środowisk oraz współpraca międzynarodowa.

Historia Lions CLubs International zaczęła się w 1917 r., kiedy to amerykański doradca ubezpieczeniowy Melvin Jones zainicjował spotkanie ludzi, którzy – tak jak on – odnieśli sukces w życiu, a swoje możliwości i umiejętności wykorzystali dla niesienia pomocy potrzebującym. W czerwcu 1917 r. w Chicago odbyło się zebranie pierwszego Klubu Lions. Szlachetne idee Lionów bardzo szybko zyskały międzynarodowy zasięg i w efekcie zaczęły powstawać nowe Kluby w Kanadzie, Chinach, Meksyku, na Kubie. Pierwsze europejskie Kluby Lions powstały w 1948 r. w Szwajcarii, Szwecji i Francji, a następne we wszystkich krajach zachodniej Europy oraz w Azji, Ameryce Południowej, Afryce, Australii. Do 1987 roku członkami LCI byli tylko mężczyźni, w 70 rocznicę powstania organizacji zaproszono kobiety. Pierwsze Kluby Lions w Polsce powstały w 1989 rok w Poznaniu i w Gdańsku, po likwidacji „żelaznej kurtyny” w Europie. W 1991 r., na bazie istniejących już wtedy 12 klubów, powstał Okręg 121 Polska z siedzibą w Poznaniu.

Lions Clubs International – ważniejsze daty
1917: Pierwszy Klub Lions oraz założenie Stowarzyszenia Klubów Lions w Chicago, USA
1918: Publikacja pierwszego oficjalnego czasopisma „The LION” wydawanego do dzisiaj
1920: Pierwszy Klub Lions w Kanadzie – początek Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions